BASINA VE KAMUOYUNA

Türkiye son günlerde yaşanan hadiselerle istenmeyen bir zemine doğru kaydırılmıştır. Sağduyunun hakim olmaması durumunda, bu kaymanın bir uçurumla sonuçlanacağı bilinmelidir. Faili belli, kurbanları kayıp cinayetler süreci ülke felaketinin kıvılcımıdır. Silopi İlçe Başkanımız Serdar TANI? ve İlçe Yöneticimiz Ebubekir DENİZ'in kayboluşları bu uğursuzluğun miladıdır. Bu yangın söndürülmezse tüm ülkeyi saracak tehlikeli bir boyut alacaktır.

İşte HADEP'in amacı bunu önlemektir. Kayıp yöneticilerimizin bulunması, hadisenin aydınlanması ve bu tür insanlık ve hukuk dışı olayların yaşanmamasını istiyoruz. Bunun için Partimiz; kamuoyunu duyarlı kılmak ve görevlileri göreve çağırmak için Parti örgütlerimizde demokratik tepkisini koymak istemiştir. Bundan daha doğal, hukuksal ve meşru ne olabilir ki?

Aksine olay karşısında susmak, bu insanlık suçuna ortak olmak anlamına gelir. Ama herkesin yapması gereken tepkiyi gösteren Partimize tahammül edilemiyor. Bu gerekçeyle il, ilçe binalarımız basılmakta, yöneticilerimiz göz altına alınmakta ve arkasından tutuklama süreci başlamaktadır.

Yaşanan yüzlerce gözaltından sonra dün de Siirt İl Başkanımız Ahmet KONUK ile 3 il yöneticimiz tutuklanmışlardır. Kayıp süreciyle, barış ve toplumsal uzlaşma ortamının sabote edileceği kaygısını taşıyan Diyarbakır Halkı, mütevazi bir basın açıklaması ile demokratik tepkisini göstermek istemiştir.

Ne var ki; haksızlıklar karşısında polise de sahip çıkan bu halk, bir kez daha polis saldırısına uğramış ve 30 kişi gözaltına alınmış, bir o kadar kişi de yaralanmıştır. Demek ki Diyarbakır Halkının öldürülen Emniyet Müdürü ve 5 polis için gösterdiği duyarlılık doğru okunmamış, düzgün algılanmamıştır.

Bütün görevlileri doğru düşünmeye, demokrasi güçlerini görev yapmaya, "AB yolu Diyarbakır'dan geçer" diyen Sayın Mesut Yılmaz ve onun İçişleri Bakanını gereğini yapmaya davet ediyoruz.

Tanış ve Deniz sadece HADEP'in kayıpları değil, bu ülkenin kayıplarıdır. HADEP bu ülkenin hiçbir kaybına razı değildir. Ülkeye kayıp değil barış ve demokrasi kazandırmak için Partimiz meşru ve hukuki zeminde sonuna kadar direnecektir.

08.02.2001
Hamit GEYLANİ
HADEP Genel Başkan Yardımcısı