BASINA VE KAMUOYUNA

Cumhurbaşkanı Sayın Ahmet Necdet SEZER'in cezaların ertelenmesi ve indirimi yasasını TBMM'ne yeniden görüşülmek üzere geri göndermesi toplumu büyük ölçüde rahatlattı. Çünkü yasa haksızlık, adaletsizlik ve eşitsizlikle doluydu. Toplumsal gerginliği ve beklentileri azaltacağına arttıran ve yeni huzursuzluklara neden olabilecek niteliklere sahipti.

HADEP 26 Kasım 2000 tarihli büyük kongresinde ve ayrıca pek çok kez genel af gereksinimini ve bunun eşitlik ilkelerine uygun olmasını dile getirdi.

Emekçileri, işçi ve iş verenleri hatta yasaya oy veren partileri bile memnun etmeyen yasanın geri gönderilmesinde büyük yarar vardır. Umarız Koalisyon Hükümeti bu fırsatı iyi değerlendirir; bir yıldan beri cezaevlerinde af beklentisi ile yaşayan tutukluları, gerçek bir afla topluma kazandırır.

Siyasi hükümlülerin ve tutukluların, fikir suçluları diye adlandırılan herkesin bir genel afla bayramı aramızda yapmaları sağlanır. Böylece toplumsal gerginliğe ve karşıtlıklara konu olan nedenler azaltılarak, demokratik açılımlar gereği diyalog ve hoşgörüyü egemen kılan bir ortam yaratılmış olur.

Hükümetin pazarlıkları ve inatlaşmayı bir kenara bırakıp, hukukun üstünlüğü ve eşitlik ilkeleri ışığında hemen gerçek bir genel af yasası çıkarmasını bekliyoruz.

16.12.2000
Naci KUTLAY
HADEP Genel Başkan Yardımcısı