BASINA VE KAMUOYUNA

HADEP’in, 26 Kasım 2000 tarihinde yapacağı 4. Olağan Büyük Kurultayı ile Türkiye’nin toplumsal barış ve demokrasi sürecine büyük bir katkı sunacağı kesindir. Tüm çalışmalarımız bu anlayışta yoğunlaşmıştır.

Ne yazık ki, ülkemizin 70 milyon insanının esenliğine hizmet sunacak bu ortamı istemeyen azınlıkta kalsa bile bir zihniyetin var olduğunu üzülerek gözlemlemekteyiz. İşte bu anlayış Türkiye’nin demokratikleşmesi önünde bir engel olarak durmaya çabalıyor. Toplumsal uzlaşıyı provoke etmek ve kurultayımıza ilgiyi azaltmak için son günlerde Belediye Başkanlarımıza, İl ve İlçe Yöneticilerimize çok haksız ve antidemokratik yönelimler devam etmektedir.

Bu haksızlığın en çok yoğun olduğu yer her zaman olduğu gibi yine Sırnak İli ve ilçeleridir. Cizre İlçe Merkezinde 6 Kasım 2000 tarihinde evlerine yapılan baskında gözaltına alınan Partimiz Cizre İlçe Yöneticilerinden Muhsin Gasır, Mehmet Dal ve Ali Güven ile Silopi İlçe Başkanı Serdar Tanış’ın babası Saip Tanış, on gün sorgulandıkları Sırnak Tümen Komutanlığı’ndan Savcılığa çıkarılmış, yapılan sorgulamalarından sonra tutuklanarak Silopi Cezaevine konmuşlardır.

Muş’ta da bir itirafçının verdiği ifadeler doğrultusunda 11 ve 12 Kasım 2000 tarihlerinde Varto ilçe merkezi ve köylerinde yapılan operasyonlarda içlerinde partililerimizin de bulunduğu 40’a yakın vatandaşımız gözaltına alınmış, yapılan sorgulamadan sonra Partimiz Varto İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Fuat Bingöl ile parti üyeleri Hüseyin Tanrıverdi, Emin Tunç, Selamet Özdemir, Abdullah Kaya, Yenimahalle Muhtarı Abdülmecit Han ile Veli ve Alişan adındaki iki köylü tutuklanmışlardır.

Benzer iddialar doğrultusunda daha önce Semdinli Belediye Başkanı dahil olmak üzere 50’yi aşkın insan gözaltına alınıp bir kısmı serbest bırakılarak bir kısmı tutuklanmıştı. İddianın devamı olarak dün de Partimiz Semdinli İlçe Başkanı Semsettin Uysal, Belediye Encümeni Sait Kaya, Belediye Başkanının Ağabeyi Adil Özer ve Üyeler Celil Özel ile Melik Zerender gzaltına alınmış, halen Semdinli Merkez Jandarma’da tutulmaktadırlar.

Bu ve benzeri haksızlıkların, hukuk dışı baskıların başta ülkemize ve hiç kimseye bir yarar getirmeyeceği açıktır. Toplumsal atmosferi germenin, ülkemizin son derece gereksinim duyduğu demokratikleşme ve ülke barışına büyük bir zarar da getireceği açıktır. Hukuk dışı her tür yönelime son verilmesini, hiçbir hukuksal boyutu olmayan siyasi saiklerle tutuklanan ve gözaltına alınan tüm yönetici ve üyelerimizin serbest bırakılmasını istiyor; ayrıca demokrasi güçlerinin ve yetkililerin konuya hassasiyet göstermesini diliyoruz.

18.11.2000
Hamit GEYLANİ Genel Başkan Yardımcısı