Sayın Donat,

Yavuz DONAT
Sabah Gazetesi /İran Cd. Karum İş Merkezi K 6 Kavaklıdere
Tel: 468 50 50 Fax:468 50 60

Sayın Donat,

Sabah Gazetesi’ndeki 26 ve 27 eylül günlü yazılarınızda CHP-HADEP ilişkisine değiniyor, CHP’ye yaptığımız “birleşme” önerimizi bir televizyondan (Medya-TV) kamuoyuna da açıkladığımızı belirtiyorsunuz.

Bir konuyla ilgili elbette herkesin kendi anlayışına uygun yorumu olacaktır. Ancak, söz konusu olan bir bilgi, haber aktarımı olunca, objektif alabilmek için hassasiyetin gösterilmesi gerektiğini düşünüyorum. “TV muhabiri, karşısındaki HADEP’liye soruyor” diyorsunuz.

Yazınız üzerine araştırdık; bahsettiğiniz kişi partimizin üyesi dahi değildir. Yine katıldığı programda HADEP adına konuştuğu izlenimini doğuracak bir söz de sarf etmemiştir. Açıklamasını, bulunduğu yöredeki demokratik kitle örgütlerinin düşünceleri, beklentileri olarak ifade etmiştir. Nitekim TV programını müteakip yörenin bazı meslek örgütlerinden “adımıza yapıldığı iddia edilen görüşlerin bizi bağlamadığını belirtmek istiyoruz diye tekzipler yapıldığı da biliniyor.

HADEP’in ne CHP’ye ne de başka bir partiye katılma ya da birleşme gibi bir düşüncesi ve girişimi olmamıştır. Olursa da kimseden gizlemeden, dolambaçlı yollara sapmadan açıkça yaparız. Sadece CHP ile değil, diğer siyasi partilerle de görüşüyoruz. Her temasımızı müteakip de görüşmenin içeriğiyle ilgili medyayı bilgilendiriyoruz.

CHP ile ne muhtemel bir seçimde olası ittifaklar üzerine, ne de birleşme/katılma gibi konular üzerine görüşmemiz söz konusu değildir.

Biz Türkiye’deki demokrasi güçlerinin dağınıklığının giderilmesi, bir araya gelmeleri, iş birliği yapmaları ve hatta mümkün olacaksa tümünün içinde yer alacağı bir partinin de oluşturulmasını savunduk, savunuruz. Bu görüşlerimizi de her bir vesile ile sağır sultanların da duyacağı kadar deklere ettik. Her hangi bir partiyle birleşme ile uzak yakın alakası yoktur.

“CHP-HADEP teması var mı?” diyerek, CHP’ye serzenişte bulunuyorsunuz. Sanki meşru olmayan bir durumdan bahsediyorsunuz. (Bu konudaki düşüncelerimi ayrıca size ayrıntılı açıklarım.)

Yazılarınızı CHP kongresinin arifesine denk getirmeniz de maksadınızın neye yorulması gerektiği yorumunu doğurmuyor mu?

Selamlarımı iletir, esenlikler dilerim.

28.09.2000
Ahmet Turan DEMİR
HADEP Genel Başkanı