BASINA VE KAMUOYUNA

1 Eylül Dünya Barış Günü, tüm dünyada barış talepleri ve etkinlikleriyle karşılanıyor. Ülkemizde de tüm barışseverlerin buluştuğu etkinlikler dizisi start almış durumda.

Ülkemizde 1 Eylül, uzun yıllar süren çatışmalı ortamın sona ermesine dair somut adımların atıldığı ve barış projesinin kamuoyuna sunulduğunun yıldönümü. Toplumsal barış için atılan adımlar ve sunulan barış projesi, böylesi anlamlı bir günle özdeşleştirilmiş ve insanlığı umutlandırmıştır.

Elbette ki, barış projesini en çok anlaması ve yaşatması gereken biz kadınlarız. Onca acının tekrar yaşanmaması, en çok bizim istem ve taleplerimiz olmak durumunda. Şiddet, baskı ve inkar politikaları en çok kadın iradesini tehdit etti. Bundan dolayıdır ki, bizim daha çok örgütlenerek adil barışı ve toplumsal istikrarı yaratmamız gerekir. Ülkemizde yaşanan birtakım olumlu gelişmelerle yetinilmeyip, daha da geliştirilmesine ihtiyaç vardır.

Bu anlamda 1 Eylül Dünya Barış Gününü anlamlı buluyoruz. Partimizin etkinlikler dizisinde kadının kararlı ve örgütlü gücünü ortaya koyarak barışın yaşamsallığı için mücadele etmek zorundayız.

Bu temelde tüm üyelerimizi bölgelerindeki mitinglerle birlikte 2 Eylülde Ankara’da yapacağımız mitinge görkemli katılımını bekliyoruz.

29.08.2000
Fatma KURTULAN
HADEP Kadın Kolları Genel Başkanı