HÜKÜMETİ GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ

17 Ağustos depreminin üzerinden bir yıl geçti. Bir yıllık zaman geçmiş olmasına rağmen sonuçları neredeyse ilk sıcaklığındaki kadar ağırlığını muhafaza ediyor.

Konutları yıkılan yurttaşlarımızın yerleştirildikleri prefabrik evler asgari standartlardan yoksun durumdadır. Depremzedelerin ihtiyacı olan kalıcı konutların ancak beşte biri ihale edilmiş ve tamamlanmamıştır. Anlaşılıyor ki önümüzdeki kışı da prefabriklerde ve çadırlarda geçirecekler.

Depremzedeler çok büyük maddi sıkıntılar içinde yaşamaya çalışmaktalar. Üstelik bir kısmına verilen kira yardımının da kesileceği söylentileri dolaşıyor. Yine bugüne kadar gerek yurttaşların yaptığı gerekse yurtdışından yapılan yardımların da amacına uygun kullanılmadığı şayiaları var.

İleri derecede sakatlıkları olan çok sayıda insanın tedavi edilmesi gerekiyor. Hükümetin bu konuda da bir çalışması yoktur.

En acısı da hala ölüsü dahi bulunamayanlar var. Bu durum büyük bir trajedi ve ayıptır.

Depremzedelerin sorunlarının giderilmesi, olağan yaşama kavuşturulması, acılarının kısmen de olsa hafifletilmesi devletin görevidir. Hükümet mevcut vurdumduymaz ve sorumsuz tutumunu de£gıs£tirmeli; sorumluluğunun gereklerini geç de olsa yerine getirmelidir.

Çözülünceye kadar depremzedelerin sorunlarının yakın takipçisi olacağız.

15.08.2000
Ahmet Turan DEMİR
HADEP Genel Başkanı